Virgil Abloh och Lucien Clark släpper skejtsko för Louis Vuitton

För första gången i sin 166 år långa historia släpper det franska lyxvarumärket en skejtsko.

De senaste årtiondena har det anrika franska modehuset Louis Vuitton börjat närma sig streetwear-världen. Sedan tidigare har man samarbetat med Kanye West, Nigo, Pharrell – och många minns nog samarbetet med Supreme för några år sen.
Men ett ytterligare steg togs 2018 då Virgil Abloh blev Louis Vuittons nya designer. Sedan dess har han fortsatt samma uppluckring mellan traditionellt lyxmode och streetwear som hans företrädare Kim Jones inledde. Nu släpper det franska modehuset för första gången en renodlad skejtsko.

Det är tillsammans med Lucien Clarke, som annars är mest känd utanför skejtvärlden som affischnamn åt hippa klädmärket Palace, som man har tagit fram den åtråvärda skon vid namn A View. Skon är gjord i kalvskinn med reflexdetaljer och kommer i tre färgställningar.



Samarbetet är tillgängligt i butik den 13e november.