”Vi ser ut som lallare i en Dressman-reklam”

Tv4:s Patrik Ekwall om sin EM-outfit, slipsknutar och varför han själv tycker att han ser ut som en fjant.

Redaktionen  |  Publicerad 2008-06-05 05:22  |  Lästid: 2 minuter
Patrik Ekwall, ni blir kittade av Filippa K och Tiger under EM. Nöjd?
– Jag är nöjd med allt förutom om vi bortser från en sak: Vi har bara fått en kostym att jobba i och det känns jobbigt med tanke på att vi måste ha dem i trettio dagar – i sommarvärmen.
Varför får ni bara en kostym?
– Jag vet inte. Det är lite underligt att fyran köper ett mästerskap för, jag vet inte hur många miljoner, och sen bara förser sina medarbetare med bara en kostym. Det är konstigt att man inte kan kosta på oss åtminstone två. Jag har till och med tagit med en egen från Tiger som jag hoppas att jag få använda.
 
Får ni inte dem gratis?
– Det vet jag inte. Jag har ingen aning.
Dressman har avtal med Viasat. Det är väl ändå rättvist att säga att ni ändå drog ett lite längre strå?
– Det vill jag inte säga. Men vi hade avtal med Brothers förra året. Och King utsåg ju Ola Wenström till herrmodesveriges nionde mäktigaste person så det behöver ju inte alls betyda att det är dåligt.
Sant. Men utmärkelsen premierar makt –  inte stil. Vi går vidare, du har uttryckt ett missnöje över att ni måste ha på er kostym under EM. Vad skulle du ta på dig om du själv fick välja?
– Jag tycker att det är konstigt att vi ska ha nyhetsuppläsar-studiokläder på oss. Det är helt okej i en studio. Men det blir väldigt onaturligt om du står utomhus iförd kostym när det är trettiofem grader varmt. Vi är nästan de enda som gör det – kollar du på stelbenta kanaler som BBC eller tyska diton så har de definitivt inte det.
Okej, vad är det värsta du har tvingats dra på dig i sändning?
– 2002 fick vi ha kortärmade skjortor utan slips. Kvaliteten var urusel och det blev ett jävla liv på fyran eftersom det inte såg klokt ut. Det slutade med att jag fick uppsöka ett lokalt svindyrt varuhus i Tokyo och köpa skjortor för 30 000-40 000 spänn.
Sportslipsknuten är vida debatterad. Vad har du helst, smal eller bred slips?
– Jag tycker att smala i särklass är snyggast. Men det beror lite på vilken typ av skjortkrage du bär – är den stor ser det inte bra ut med en smal slips till. De klassiska Sportspegel-slipsarna går bort.
Vad tar du helst på dig när kameralampan har släckts?
– Den lyser ju hela tiden, höll jag på att säga. Vi går i de här kläderna hela tiden. Rent privat klär jag mig som en jävla fjant – till exempel t-shirt och jeans. Jag går aldrig i kortbyor när jag jobbar – det är en av mina principer.
Jag respekterar det.
– Och dessutom bär jag aldrig t-shirt med reklamtryck heller. Och absolut inte sandaler! Det blir jeans från Frankie Morello, G-star eller Nudie. Och eftersom det är svårt att hålla skjortor skrynkelfria när jag reser så kör jag med T-shirts.
Till sist, vilket plagg skulle du helst av allt vilja ta på dig just nu?
– En kostym som kompletterar den vi har fått från fyran.
Bild 430330
Hela gänget samlat – så här kommer TV4:s EM-trupp att vara klädd. Kostym och slips från Tiger samt skjorta från Filippa K.
Patrik Ekwall om sin EM-outfit

Kavajen: ”Den är moderiktigt blå, som det ska vara i höst och sommar. Fast det är klart att vi ser ut som stewards ombord på FinnAir när vi alla har en likadan på oss samtidigt. Den satt lite dassigt på oss i början. Storlekarna var lite stora när de sydde upp dem så jag fick faktiskt sy om min. Men efteråt blev den snygg som fan.”

Byxorna: ”De var lite fladdriga – det blev busschaufför-varning på dem helt enkelt.. Så jag fick sy in dem i benen så att silhuetten blev lite smalare. Men när vi går fyra-fem killar i samma jävla kostym så är det klart att vi ser ut som lallare i en Dressman-reklam, eller som att vi ska gå på ett pass och flyga till New York.”

Skjortorna: ”De kommer ifrån Filippa K och är asschyssta. Kragarna är smala och inte för korta. Jag har tyvärr korta ben, lång överkropp och ett stort huvud så jag behöver lite längre skjortor, du vet. Annars åker de upp och då ser folk hur tjock man är.”

Slipsarna: ”De är smala och blanka och vi fick vi bara två av dem. Jag tycker att de känns väldigt 2003, men de är okej ändå. Fast det där satans blanka materialet gillar jag inte – när man har knutit dem några gånger och sen löser upp knuten så blir de nästan förstörda.”

Av: Kristoffer Vural. Foto: Andreas Lundberg/TV4.

Dela på Facebook
Tweeta