Sök drömjobbet: Res till 52 coola platser – och få betalt

Trött på jobbet? Redo för nystart? Nu söker tidningen The New York Times en person som vill resa i ett helt år – och få betalt för det.

Victoria Petersson  |  Publicerad 2017-10-25 08:48  |  Lästid: < 1 minut

Tidningen The New York Times utser varje år världens 52 bästa platser att resa till, ett drömresemål publiceras varje vecka. Listan består av platser som har bland annat har fina stränder, goda restauranger och coola museum. 2017 års lista toppas av Kanada. 

I år söker de en journalist som är ressugen. En korrespondent får alltså i uppdrag att under 2018 åka till varje plats på listan och skriva om platsen. Tidningen söker någon som är resvan, kan skriva och ambitiös. 

Du måste också vara flytande i engelska, ha koll på sociala medier och har tidigare erfarenhet av att skriva för tidning eller magasin. Just ja, du måste vara tillgänglig under hela 2018. 

Låter det bra? Läs mer och ansök här. Sista ansökningsdag är 31 oktober. 


Dela på Facebook
Tweeta