The Bespoke Shop – Handgjorda accessoarer online

Intresset för kvalitetsaccessoarer bara växer och trots att det traditionella slipsbärandet minskar så ser vi en växande efterfrågan för handgjorda och alternativa modeller. Ett företag som snappat upp detta är The Bespoke Shop som nyligen lanserades med specialister så som E.G Cappelli, Passaggio Cravatte och Rampley & Co.

Vill man åt accessoarer av högsta kvalitet kommer det kosta men det finns samtidigt flera tillverkare som erbjuder väldigt mycket hantverk för pengarna. The Bespoke Shop har handplockat en handfull av dessa aktörer som alla är kända för sin spetskompetens och erbjuder en väldigt fin produkt för pengarna.
Bakom webshopen ligger Thomas Bodfält, thaiboxaren och entreprenören med stort intresse för stil och skräddarsytt herrmode. Ambitionen bakom The Bespoke Shop var att erbjuda ett utbud av produkter som inte var begränsade till storlek och som hantverks- och stilmässigt kunde komplettera en skräddarsydd klädsel.
På slipsfronten är det neapolitanska E.G Cappelli och Passaggio Cravatte som erbjuds. Utbudet är imponerade för att vara en första kollektion och sträcker sig från klassiska silkesslipsar till grenadine med handrullade kanter.
Slipsarna startar från E.G Cappelli på 800 kr och sträcker sig upp till 1 500 kr för de dyraste från Passaggio Cravatte med 7-fold konstruktion.






Den kanske populäraste accessoaren för män de senaste åren har nog varit bröstnäsduken. Här har The Bespoke Shop valt att satsa på brittiska Rampley & Co som specialiserar sig på att producera kända konstnärers tavlor i form av motiv på bröstnäsdukar. Produkterna håller högsta kvalitet med högklassigt silke, tryck och handrullade kanter. Just den här typen av motiv har utöver det vackra utförandet även en praktisk fördel när de är nertryckta i bröstfickan. Då näsduken innehåller mängder med färger och nyanser kan man på ett diskret och effektivt sätt plocka upp nyanser från övriga klädseln utan att det blir uppseendeväckande eller övertydligt.



Utöver slipsar och bröstnäsdukar hittar man handplockade produkter som solglasögon från TBD Eyewear, hängslen från Albert Thurston och manschettknappar från Davide Sollazi.



