Siluett vs Passform

Olof Enckell  |  Publicerad 2008-04-16 19:21  |  Lästid: 2 minuter

Bild 316923

Vi översköljs ständigt av information hur viktig passformen är för din stil. Inte minst nu i kommande studenttider då många för första gången skall köpa en kavaj och nu skall förkovra sig i denna djungel hur den faktiskt skall sitta. En väldigt viktigt aspekt glöms dessvärre ofta bort, nämligen skillnaden mellan siluett och passform.

Simon Crompton, har på sin för övrigt mycket läsvärda blogg Permanent Style, skrivit en artikel om just detta ämne där flera intressanta aspekter lyfts fram. Det kan framstå som fundamentalt vetande, men faktum är att många ofta glömmer att reflektera över skillnanden mellan just siluett och passform. Istället för att lägga energi på att reflektera över vårens trender är detta ämnet värd allt fokus. Det kommer garanterat att göra undervek för din stil.

Vad är då den stora skillnanden mellan siluett och passform? För det första är siluett inte ett objektivt vetande. Det finns inga universella regler. En kavajs axlar eller midja kan vara formade på helt olika sätt, vilket gör att det finns inga direkta rätt eller fel. Allt baseras på hur kavajen är tänkt att sitta. Det går att tycka vad som helst om Thom Brownes korta och smala siluett, men att beskylla plaggen för dålig passform är en helt annan sak.

Det finns stora kulturella skillnader när det gäller siluetter, vilket tydligast exemplifieras genom kavajer. Brittiska kavajer karaktäriseras ofta med markerad midja och relativt höga axlar vilket för tankarna mot dess militära ursprung. Den italienska kavajen har ofta något mindre stoppade och sluttande axlar, medan den amerikanska diton ofta är något rakare skuren. Även om dessa barriärer ofta bryts och stilarna inspireras av varandra är det viktiga att tänka på för att inte avfärda ett typ av siluett som dålig passform.

Det viktigaste frågan kvarstå dock, hur rör detta just dig? Det viktigaste argumentet Crompton lyfter fram är att det går inte att uppnå en smal siluett genom att endast välja en mindre storlek. Tvärtom kommer detta förstöra plaggets övriga linjer. Det finns en stor risk att det bildas veck vid knapphålet och att ryggen stramar åt. Att till exempel välja rätt kavaj skall därför inte baseras uteslutande på storlek. Är du ute efter en smal kavaj är det därför att du väljer en kavaj som är smalt skuren istället för att gå ner i storlek. Tyvärr är det ibland bara att inse att vissa märkens siluetter inte passar ens kroppstyp. Detta innan passformen beskylls.

Bild 316924

Bild 316925

Dela på Facebook
Tweeta