Prenumerera på rakblad

 |  Publicerad 2005-04-19 05:46  |  Lästid: < 1 minut

Bild 314640Gillettes policy, att ständigt höja priserna, har gjort att de kommit på kant med svenska matvarujätten Ica. Ica har inlett en bojkott mot Gillettes produkter eftersom Icas prispolicy sägs vara den rakt motsatta.
Säga vad man vill om Gillettes prisnivåer, men i slutändan handlar det ju ändå om att Ica inte kan ta ut de marginaler man tidigare haft på dessa produkter och då är det ju egentligen inget att gnälla om. En undersökning från Uppsala universitet visar att detaljhandeln har en avkastning som ligger omkring det dubbla jämfört med tillverkningsindustrin, så nog borde det finnas lite att ta av.

Svenska Razorshop.se har antingen en gnutta tur eller skicklighet i lanseringen av sin webbplats där man säljer ett urval av Gillettes hyvlar och rakblad till priser långt under de som Ica kunnat prestera tidigare. Tajmingen kunde knappast varit bättre.

Exempelvis kostar ett 4-pack Gillette Mach3 Turbo totalt 76:- inklusive frakt, att jämföra med butikspriset som ligger på ca 119:-. Blir man medlem kan man dessutom lägga in en stående prenumeration.

En intressant detalj är även att domänen står registrerad på en Per Nilsson. Måhända ett lustigt sammanträffande.

Dela på Facebook
Tweeta