Pineider, läderhantverk på italienska

Frankrike har Hermès, Belgien Delvaux och Storbritannien Swaine Adeney & Brigg. Ett betydligt mindre känt namn i sammanhanget är florentinska Pindeider som sedan starten i slutet av 1700-talet representerat högklassigt italienskt läderhantverk.

Olof Enckell  |  Publicerad 2011-07-25 10:05  |  Lästid: 2 minuter

Märket öppnade sin allra första butik redan 1774 på Piazza dela Signoria i Florens. Från början bestod utbudet av exklusiva  brev, visitkort och andra pappersprodukter. Alla tryckta för hand på för den tiden toppmodern utrustning.  Pineider var bland annat först i i Italien med tryckta brevpapper enligt den anglosaxiska och tyska skolan. Under 1800-talet introducerade Pineider en serie skrivsbordsaccessoarer i läder vilket senare ledde till en bredare kollektion av väskor och andra lädervaror, som då liksom idag tillverkats av hantverkare runt om Florens. Snart försåg märket rese- och läderaccessoarer till kända namn som Napoloen, Lord Byron, Stendhal samt Charles Dickens. 

När Florens i mitten på 1800-talet utnämndes till dåvarande Italiens huvudstad upplevde Pineider ett stark uppgång. Märket tryckte bland annat den allra första reseguiden över Florens, som då var ett kulturellt mecka för turister från hela världen. Pineider öppnade ytterligare en butik i Florens och senare även en i Rom när staden utsågs till ny huvudstad 1872. Utbudet av läderaccessoarer innefattar idag en rad olika linjer och produkter i klassisk elegant stil. För den som vill skapa exklusiva pappersinbjudningar eller visitkort erbjuder Pineider fortfarande pappersprodukter som trycks för hand efter traditionella metoder. 

Du hittar samtliga av Pineiders produkter på märkets webshop. 

       









Dela på Facebook
Tweeta