Nyheter från Shibumi Firenze

Idag tittar vi närmare på rådande säsongsutbudet från accessoarspecialisten Shibumi. Ett företag som tidigare var baserat i Berlin men nu flyttat till Florens. Mannen bakom märket är Benedikt Fries, en person vars stil vi lyft fram tidigare här på Manolo. I dagens artikel har vi valt ut våra favoriter för sommaren.

Andreas Weinås  |  Publicerad 2017-06-19 08:49  |  Lästid: 3 minuter
Nyheter från Shibumi Firenze

Det har hänt en hel del med Shibumi de senaste två åren. Benedikt har valt att flytta från Berlin till italienska Florens via en kort sejour i Tokyo och hans kollega och affärspartner Niel Holdorf har valt att lämna företaget för egna äventyr. 

Produktmässigt har det också skett en hel del. Från en position som renodlad accessoarspecialist har man nyligen introducerat en egen Bespoke service där man erbjuder skräddarsydda kostymer, kavajer och skjortor. Produkterna produceras efter konstens alla regler av ett neapolitanskt skrädderi och Benedikt sköter alla avprovningar i företagets showroom på Palazzo Frescobaldi i Florens. 

Man arbetar med flera av de främsta väverierna på marknaden så som Fox Brothers, Escorial, W. Bill, Smith Woollens, Holland & Sherry och Caccioppoli. 

 

Nyheter från Shibumi Firenze
Produkterna sys för hand hos ett skrädderi i Neapel.
Nyheter från Shibumi Firenze
En av företagets kavajer hänger och väntar på nästa avprovning.
Nyheter från Shibumi Firenze
Shibumis husstil består av en lite högre gorget, naturlig neapolitansk axel och en tunn och lätt kanvaskonstruktion.
Nyheter från Shibumi Firenze
Provskjortor med de olika valen av krage visas upp i showroomet.

 

I de övriga produktkategorierna hittar vi flera trevliga inslag för säsongen. Vi gillar framför allt de klubbrandiga slipsarna i repp som finns i flera olika färgställningar. 

Repp Stripe Silk Tie

Nyheter från Shibumi Firenze
Den här preppyinspirerade klubbslipsen med marinblå och gul rand samt vinröd botten var en av våra favoriter.

 

Ukiyo-e Pocket Square

Nyheter från Shibumi Firenze
Benedikts resa till Tokyo har inspirerat till många nya motiv för säsongens bröstnäsdukar.

 

Hardy Minnis Bamboo Braces

Nyheter från Shibumi Firenze
Hängslen blir allt populärare och den här versionen är producerad i England i 100% Bambu från väveriet Hardy Minnis.

 

Shibumi Sen Panama Hat

Nyheter från Shibumi Firenze
Under kategorin ”Sen” på hemsidan hittar man en rad handplockade accessoarer i en lite högre prisklass. Bland annat dessa panamahattar.

 

Shibumi Sen Umbrella

Nyheter från Shibumi Firenze
Paraply är en annan exklusiv produktgrupp man hittar i kategorin Sen. Här i form av en grön modell med skaft i sockerrör producerat av Mario Talarico.
Nyheter från Shibumi Firenze
Benedikt Fries, grundare och ägare till Shibumi Firenze.
Dela på Facebook
Tweeta