Manolo besöker Morris Heritage

Det är mycket italienskt, brittiskt och amerikanskt här på Manolo men ibland tycker vi att även våra egna svenska varumärken är värda att uppmärksammas. Idag skall vi titta närmare på Morris spjutspetslinje Heritage där företaget valt att lägga krutet på exklusiva tygproducenter och en snäppet vassare konstruktion. Vi fick en genomgång av den vårkollektion som når butik inom kort och består av såväl kavaj, kostymer, skjortor och skor.

Andreas Weinås  |  Publicerad 2014-01-27 10:22  |  Lästid: 4 minuter

Morris Heritage har som sagt fokuserat på en lite annorlunda inriktning än Morris ordinarie linje. Stilen är mer italiensk, kavajens axlar och konstruktion är mer påkostad och framför allt så arbetar man uteslutande med några av de mest erkända väverierna i Italien. Kavajer och kostymer produceras i tyger från Vitale Barberis, Ormezzano och Loro Piana och skjortorna i härliga linnekvaliteter från Thomas Mason och Albini. 

Kavajernas snitt skiljer sig även här en hel del från ordinarie linjen. Slagen är lite bredare, axlarna är mjuka och man har tagit fram en rullad treknäppt modell som kompletterar den dubbelknäppta kostymen utmärkt. 

Morris Heritage våren 2014 består främst av två färgskalor. Det är toner av Beige, brunt och benvit som återkommer i såväl kostymer som skjortor och kavajer och sen är det blått där man tagit ut svängarna lite extra. Utöver de mer klassiska mörkblå kostymerna i tunn ull kommer även en rad spännande linne och deniminspirerade vävar på kavajer. En inriktning som passar perfekt till vår/sommar. 

Manolo besöker Morris Heritage
Dubbelknäppt beige kostym i bomull med härliga slag och en svag fiskbensstruktur
Manolo besöker Morris Heritage
En av historiens mest klassiska kombinationer av mörkblå kavaj och grå byxor. Beroende på kvalitet är det lika rätt höst som vår.
Manolo besöker Morris Heritage
Morris Heritage dubbelknäppt smoking i mörkblå sammet. Inget för den fege men ett riktigt spännande inslag i kollektionen.
Manolo besöker Morris Heritage
Blått tema med inslag av företagets accessoarer.
Manolo besöker Morris Heritage
En av våra personliga favoriter var den lite ledigare jackan som bärs perfekt över kavaj skjorta och slips för att tona ner formaliteten något.
Manolo besöker Morris Heritage
Rullad treknäppt kavaj i ett lätt ofodrat prince of wales-utförande.
Manolo besöker Morris Heritage
Mjuka smidiga axlar utan onödig uppbyggnad.
Manolo besöker Morris Heritage

Vad som imponerade kanske mest på oss var företagets skjortor. Utan att ha testat dem personligen kan vi självklart inte uttala oss om kvaliteten men ur ett estetiskt perspektiv och med tanke på vilka väveri de valt att arbeta med bådar det för ett lyckat resultat. Mjuka cutaway-kragar utan kraglattor tillsammans med väl tilltagna buttondownskjortor som utan problem kan kombineras med slips om så önskas. Tygerna består till stor del av bomull och linne och ofta i diskret småmönstrad pepita som enligt oss är en av världens bästa mönster för skjortor. 

Manolo besöker Morris Heritage
Linneskjorta med tyg från Italienska Albini.
Manolo besöker Morris Heritage
Mjuk och härligt tilltagen Buttondownkrage passar lika bra under en ledig bomullskostym som till ett par badbyxor för stranden.
Manolo besöker Morris Heritage
Företagets mjuka cutawaykrage i pepitamönstrad bomullsväv från Tomas Mason.
Manolo besöker Morris Heritage

Utöver skjortor, kostymer och kavajer finns även ett litet axplock av slipsar och accessoarer samt en liten randsydd skokollektion som produceras av John Spencer i Spanien. Skokollektionen sträcker sig från oxfords och full brogues till chukkas och tassels.

Manolo besöker Morris Heritage
Manolo besöker Morris Heritage
Manolo besöker Morris Heritage
Manolo besöker Morris Heritage
Roger Åkesson, Creative Director för Morris Heritage.

Morris Heritage säljs i nuläget hos bl a Ströms, NK, Care of Carl och den egna butiken på Humlegårdsgatan i Stockholm. 

Dela på Facebook
Tweeta