Inspiration uddakavajer 2.0

Olof Enckell  |  Publicerad 2009-01-20 21:18  |  Lästid: 3 minuter
Bild 311549

Det efterfrågades inspiration för uddakavajer i föregående inlägg. Och i rådande övergångsperiod där butikerna rear ut höstens kavajer och väntar på vårens är det onekligen svårt att hitta rätt. Även om vi kommer att återkomma till ämnet senare i vår följer här lite inspiration för att förenkla.

Färg/mönster/material
Generellt innebär våren mer färger, men mindre mönster än höstsäsongen. Medan det under hösten finns en uppsjö av pepita-, fiskben- och hundtandsmönstrade ullkavajer är vårens kavajer betydligt färgstarkare. Grått, brunt mörkblått är alla färger för hela året. Då blir snarare materialet det centrala. Det går att fynda en varmare ullkavaj på rean för att bära som ytterplagg när våren kommer. Problemet är att den snabba övergångsperioden mellan vinter och vårvärme sällan tillåter detta.

Glädjande nog händer det mycket på tygsidan. Vi har tidigare berättat om Loro Pianas The Wave, ett lätt tyg för resekavajen. Ermenegildo Zegna lanserar ”High Performance Cool Effect”. Genom en speciell färgningsprocess får tygerna reflekterande egenskaper, vilket sägs göra det möjligt att bära kavajen en het sommardag då solen lyser på som mest. Denna typ av innovativa tyger, med hög andningsförmåga gör det faktiskt möjligt att bära kavajen året om.

Bild 311550
Zegna Cool Effect Blazer

Bild 311551
J.Lindeberg

Form
Även rent formässigt håller skillnaderna mellan vår och höstkavajer på att suddas ut. Ofodrade kavajer med ledigare silhuett har blivit vanligare även för höstsäsongen. Svarta strikta kavajer har i hög utsträckning ersatts av sportigare modeller med naturligt fallande axlar och utanpåliggande detaljer. Vad som tidigare främst kännetecknat bomull- och linnekavajer har översatts även i ullditon. En tydlig trend är även att detaljer som slag och kavajens längd går mot det klassiska. Trendkavajer har ersatts av kavajer som faktiskt är smickrande för bäraren.

Bild 311552
Burberry Travel Blazer

Bild 311553
Rutigt från Oscar Jacobsons vårkollektion

Bild 311554
Höstkavaj från Tombolini. Snygg att bära som ytterplagg med pullover under tidig vår.

Bild 311555
Boggi höst 2008

Bild 311556
J.Lindeberg

Översta bilden: Scabal

Dela på Facebook
Tweeta