Garderoben behöver – vit button down

Olof Enckell  |  Publicerad 2008-04-27 13:41  |  Lästid: 2 minuter

Bild 316948

Button downskjortan gör livet något lättare. Att slippa oroa sig för att kragen skall hålla sig på plats och aldrig behöva vara rädd för att skjortan är för skrynklig. Med sommaren på intåg är en button down-skjortan välinvesterade pengar.

Button down-skjortans egentliga ursprung har tidigare diskuterats bland er läsare. Ofta nämns amerikanska Brooks Brothers som kragens innovatör. Den korrekta bilden är att John Brooks, barnbarn till grundare Henry Sand Brooks, introducerade button down-skjortan 1896 efter att ha hämtat inspiration från en hästpolomatch i England. Brooks Brothers anses dock vara det företag som öppnat skjorttypen för en större marknad.

Idag är button down-skjortan en ohotad fritidsklassiker. De dagar då inspirationen kanske inte är på topp och tiden inte räcker till att stryka skjortan är denna modell, som med fördel bärs ostruken, väldigt tacksam. En vit färg är kanske inte särskilt lämpad för fläckar, men samtidigt ger det ett svårslaget fräscht intryck. För att visa på plaggets mångsidighet följer nedan två förslag som förhoppningsvis kan inspirera.

Bild 316949
Slitna jeans, button-down och kamelfärgad pullover är inte på något sätt en banbrytande kombination, men ibland är också det enklaste det snyggaste. Känsla för material kommer ändå alltid att komma före streetcredd.

Bild 316950

Om button-downskjortan ger jeans ett något elegantare och mer sofistikerat intryck än exempelvis en t-shirt blir effekten till en något mer uppklädd stil den motsatta. Här blir button downskjortan snarare det lediga elementet.

Dela på Facebook
Tweeta