Fråga Manolo: Om tabletter mot håravfall
Tjena Manolos!
Först o främst tack för er underbara sida! Jag tänkte fråga er om Propecia, tabletter för män med håravfall. Jag undrar om ni vet något om dessa tabletter? Några polare till mig använder dem, och dem verkar fungera. Dem fungerar väldigt bra på en av polarna. Men jag har även hört att dem ger lite bieffekter, någonting med att de ökar produktionen av det kvinnliga könshormonet hos män? Låter lite skumt tycker jag… Dessutom undrar jag om ni vet om det ökar hårproduktionen på andra kroppsdelar, tex bröst, rygg, etc. (som om man inte hade tillräckligt där). Skulle vara tacksam för svar. Keep it up!
Mvh Rob
Hej Rob. Och tack!
Propecia är det första godkända läkemedlet mot manligt håravfall som man tar i tablettform. Andra medikamenter är man tvungen att gnida in i hårbottnen och bland dessa är den mest kända Rogaine.
Det har gjorts en hel del studier på Propecia, både vad det gäller effekten och vad det gäller eventuella biverkningar. Kort kan man sammanfatta resultaten såhär:
Propecia är effektivt mot manligt håravfall på hjässan. Någon effekt mot fördjupade vikar vid tinningarna eller mot att hårfäste kryper uppåt har man inte kunnat visa. Men mitt på huvet såg man en ökning av antalet hårstrån med cirka 10 procent. Samtidigt såg man en minskning på cirka 5 procent av antalet hårstrån i referensgruppens som behandlats med låssaspiller.
Grunden till Propecia var en medicin mot prostataförstoring som hette Proscar. Den hade biverkningen att de behandlade blev håriga. Man minskade då dosen och gjorde om produkten till ett medel mot håravfall.
Nu finns inte ökad behåring på andra delar av kroppen med i den korta listan över biverkningar.
Däremot har en liten del (2 procent) upplevt sexuella problem som minskad lust och erektionsproblem. Detta har dock försvunnit när de slutade med behandlingen.
Propecia är receptbelagt.