Fråga Manolo: Antal knappar i kavajen

Hej Manolo!
Jag håller på och ska sy upp en kostym, tyvärr är jag grymt dålig på det här med kostymer. Det jag undrar över är om man ska ha tre eller två knappar?
Hej
De flesta modehusen visar nu kostymer och kavajer med två knappar. Men om du verkligen vill vara helt inne tycker jag att du ska välja endast en knapp. Det är ju visserligen i stort sätt samma sak som två knappar, eftersom du aldrig ska knäppa den understa knappen. Men det ger kostymen en härligt casual look.
Vill du ha en kostym som man kan ha i lite striktare sammanhang är tre knappar inte heller fel. Samma sak här – knäpp aldrig den understa knappen.
Så 1, 2 eller 3. Det beror på modellen och vad du vill utstråla. Det är egentligen bara att gratulera till att du syr upp.
Allmänt kan man säga att det just nu inte finns något riktigt rätt eller riktigt fel här. Det enda du ska akta dig för är dubbelknäppt.