Cleeve for Drakes MTO shirts

Vi har tidigare på Manolo skrivet om att Drakes London utökat sin verksamhet genom att köpa de två anrika brittiska skjorttillverkarna Cleeve of London samt Rayner & Sturges. Detta ledde initialt till att Drakes i vintras började sälja de första färdiga skjortorna under namnet Cleeve for Drakes. Nu ett halvår senare har Drakes lanserat två nya skjorttjänster.

Olof Nithenius  |  Publicerad 2014-07-02 09:34  |  Lästid: 4 minuter

Den första är en ren måttsömnadstjänst där kunder som så vill kan få en unikt uppsydd skjorta med ett individuellt framtaget mönster. Detta kan endast göras om tid bokas och sker på plats i företagets enda butik, på Clifford Street 3 i London. Lite mer lättillgängligt är istället den MTO-tjänst som lanserades nyligen på firmans hemsida. Här kan kunden designa sin egen skjorta utifrån en rad olika val som exempelvis tyg, manschetter, krage och ärmlängd.

I samband med lanseringen så bjuder Drakes alla kunder på 25% rabatt när man låter tillverka en eller fler skjortor enligt denna tjänst. Detta erbjudande gäller hela juli ut och kunden skriver in rabattkoden PD25MTO vid betalningen så dras denna rabatt av.

Givetvis är valen färre för MTO än vid måttsömnad men en MTO, eller made-to-order, är ett ypperligt alternativ för den som passar i företagets befintliga modeller och storlekar men vill ha den personligt anpassad med endast mindre justeringar. Priset för denna tjänst är 205 GBP utan brodyr.

Kunden får vid beställningen gå igenom 8 steg innan skjortan är klar för godkännande. I det första steget väljs tyg ut. Här finns framförallt klassiska tyger i bomullspoplin samt oxford. Men även ett väldigt fint chambraytyg samt några val av linne. Cleeve är kända för att endast arbeta med de främsta tygleverantörerna så inget av alternativen är några budgettyger.

I nästa steg är det kragen som väljs ut. Den krage som Drakes själva har som standard finns här att välja och kallas då semi-cutaway. Den är speciellt framtagen av företaget för att passa perfekt med en knuten slips.

Sedan är det dags att välja ärmlängd samt val av manschett. Här är fördelen med MTO att man alltså kan få längre eller kortare ärm om man så önskar.

Vid nästa steg är det ryggens utseende som skall designas. Här kommer ett i vår mening mycket intressant tillval iform av en ”omvänd plisséring”, eller inverted pleat som de själva kallar det. Detta är en praktisk detalj som gör att skjortan kan skäras lite snävare men med bibehållen rörlighet. En perfekt detalj om man exempelvis sitter mycket ner och skriver med armarna framåt. Det finns likande detaljer på många tweedkavajer som har så kallad action shoulder. Då finns veckan vid axeln för att man skall kunna hålla en bössa utan att kavajen stramar över axlarna.

När ryggen är klar är det dags att välja utformning för kroppen. Efter detta görs val beträffande ficka eller inte. Slutligen för en liten extra kostnad erbjuds kunden en personlig brodyr på skjortan.

När beställningen är gjord skickas ordern till fabriken i Chard, Somerset och leverans tar ca 4-6 veckor. Cleeves fabrik är en av de sista skjortfabrikerna som fortfarande syr i England och nivån på hantverket är mycket hög. Detta gör av naturliga skäl att även prisnivån ligger i det övre segmentet och jämförs gärna med de bättre italienska tillverkarna. I Italien får man för detta pris en rad synliga handsydda moment och detaljer. Cleeves skjortor passar dem bättre som föredrar den brittiska stilen. De är precisa i måtten, har starka sömmar och knappar som man med stor sannolikhet aldrig kommer att tappa. Kragarna är sydda och saknar limmade mellanlägg, knapparna av bästa pärlemor och tyger som nämnts ovan av mycket hög kvalitet. 

Kort och gott en klassisk skjorta med lite flärd.

 

Cleeve for Drakes MTO shirts
Tyger från bl a Thomas Mason tillsammans med olika val av manschetter och kragar.
Cleeve for Drakes MTO shirts
Cleeve for Drakes MTO shirts
Cleeve for Drakes MTO shirts
Härlig Buttondownkrage med väl tilltagna kragsnibbar.
Cleeve for Drakes MTO shirts
Plaggdelar till varje skjorta som binds ihop i väntan på att sys.
Cleeve for Drakes MTO shirts
Undertecknad beställde en skjorta från tjänsten i en ljusblå oxfordkvalitet.
Cleeve for Drakes MTO shirts
Smal passform utan att bli tight med en ärmlängd som förlängts med några cm från standard.
Cleeve for Drakes MTO shirts
De såkallade ”Inverted pleats” som ger en ökad rörlighet och smal passform.
Dela på Facebook
Tweeta