Biotherm vs. Clinique #2

 |  Publicerad 2005-06-03 12:23  |  Lästid: 2 minuter

Bild 314717I vår match mellan de två hudvårdsgiganterna är det nu dags för ansiktstvätt och fuktighetskräm. Vi testade följande produkter:

Biotherm Homme: Cleansing gel (ca 210 kr för 150 ml) och Aquapower (ca 315 kr för 75 ml)
Clinique skin supplies for men: Liquid face wash (ca 210 kr för 150 ml) och M gel-lotion (ca 370 kr för 100 ml)

Dyrt så det förslår alltså. Vårt nästa test blir med betydligt billigare märken.

För att göra produkterna lite mer rättvisa har vi testa på två olika hudtyper

Fredrik, normal till torr hy
Jag började med att testa Biotherms produkter som torkade ut min hy fullständigt. Dessutom tyckte både jag och min flickvän att den luktade för starkt. Inte så lite besviken gick jag till ett parfymeri som fick titta närmare på mitt flagnade ansikte. Där rekommenderade de Aqua sensitive istället för Aquapower. Det var en helt annan sak – fuktgivande, luktfri – mycket bra.

Tipset är alltså – prata med någon som vet vad de talar om. Och får ni ändå fel produkt, var inte rädda för att gå tillbaka och klaga.

Cliniques produkter luktar i alla fall inget, men för det priset hade jag väntat mig något mer. De känns väldigt bra när man smörjer in sig, de går snabbt in i huden och ingen lämnar ingen oljig känsla efter sig. Men egentligen är det ingen skillnad från andra, betydligt billigare, produkter som jag provat.

Björn, normal till fet hy
Jag började med Cliniques ansiktstvätt som kändes fräsch, men ingenting speciellt egentligen. Den hade mått bra av lite menthol eller liknande, för att ge en mer uppfriskande känsla. Vid mer regelbunden användning tyckte jag att de grövre porerna på näsan minskade och att min hy blev lite klarare. Bra betyg alltså.

Fuktighetskrämen var suverän i min åsikt, både dryg och lättapplicerad. Den gick lätt i i huden och gjorde min hy len och slät.

Precis tvärtom var det med Biotherms Aquapower. Jag behövde använda betydligt mer och jag fick känslan av att den skapade en hinna över mitt ansikte. Som ett extra lager med fet hy – en mycket otrevlig upplevelse.

Ansiktstvätten var svårare att bedömma, ingen större friskhetskänsla där heller men inte märkbart sämre än Clinique. Jämnvärdiga skulle jag nog vilja säga just där.

Slutsats:
* Cliniques M gel-lotion bäst bland fuktighetskrämerna. Har du torr hyr kan du kolla upp Biotherms Aqua sensitive. Håll er undan Biotherms Aquapower.
* Delad plats när det gäller effekt bland ansiktstvätten, men Cliniques är betydligt mer dryg och varar därför längre.

Tips:
* Fråga någon som vet. Gå gärna in och fråga i en affär där de kan se exakt hur din hy ser ut.
* Köp inte bara på märke, dyra varor är ingen garanti för bra resultat.

Se även vårt deotest, Biotherm vs. Clinique #1

Dela på Facebook
Tweeta