Air Max och Adicolor

 |  Publicerad 2006-02-13 15:22  |  Lästid: 2 minuter

Bild 315035Vi är knappast först (eller ens tidiga) med den här posten, men för er som inte läser alla sneakersajter regelbundet kan det vara kul ändå. Adidas och Nike gör nämligen två av de roligare satsningarna på länge när de firar forna stoltheter: Adicolor och Air Max-serien.

Adicolor lanserades första gången på ISPO-mässan i München 1983. Adidas presenterade en helt vit sko som man, tillsammans med tillhörande pennor, kunde göra precis så personlig som man ville. Rolig, och lite udda idé.

För att fira denna klassiker släpper de därför två olika serier med skor – White Series och Colour Series. Den första kan ni gissa er till hur den ser ut, och Colour Series är en lång rad samarbeten med olika designers och butiker som fått göra en egen modell i begränsad upplaga. Sneakershop har aktuella släppdatum och här hittar du bilder på respektive serie:

Adicolor – Black
Adicolor – Blue
Adicolor – Green
Adicolor – Pink
Adicolor – Red
Adicolor – Yellow

Air Max, Nikes serie med dämpade skor och synlig luftkudde i hälen, behöver ingen närmare presentation. De sju gamla modellerna har släppts om i sju olika färgserier (se en uppställning av alla kombinationer här). Plus orsaken till firandet så klart – Air Max 360, den åttonde i raden och den enda som har en hel Air-sula. Sätt samman din egna favorit eller välj en klassiker på NikeID.

Puma då? Tja, de har bland annat jobbat med den gamle Gucci-designern Neil Barrett (och gör jeans med Evisu också av någon märklig anledning).

Dela på Facebook
Tweeta