Lucka 9: Gant Case

God måndag! Börja veckan med att tävla om detta fina datorfodral från GANT Rugger, 100 procent handgjort och i ekologiskt läder.


Idag är det ett datorfodral, R.Slip Case, i färgen Cognac från GANT Rugger som ligger i potten i Kings stora julkalender 2013. Produkten innehåller ett läderprogram som produceras av Tärnsjö Garveri, ett av mycket få garverier i Europa där processen fortfarande är 100% ekologisk och bygger på traditioner och tekniker som går tillbaka till 1870-talet.
Varje produkt som produceras är handgjord i garveriet.
– Vi tillverkar hellre 15 produkter helhjärtat än 1500 produkter halvhjärtat, säger de.
– Varje produkt kommer att bli vackrare ju mer du använder den och den processen kommer att pågå tillräckligt länge för att föras vidare till dina barnbarn, säger GANTs designer Christopher Bastin.
Tävla genom att svara på frågan nedan. Svaret hittar du här.
Kings stora julkalender pågår under hela december månad. Samtliga vinnare presenteras 17 januari.
OBS: När du tävlar blir du automatiskt prenumerant på Kings nyhetsbrev som kommer ut två gånger i månaden. Om du inte är intresserad av innehållet kan du lätt avregistrera dig från att få brevet i fortsättningen.