Legendarisk digitalklocka från 1800-talet blir armbandsur

1884 lanserade IWC sitt första fickur med digital display. Nu kommer ett armbandsur med samma teknik, som en del av företagets jubileumskollektion.

Magnus Kvandal  |  Publicerad 2018-01-15 15:03  |  Lästid: 2 minuter

Det första digitala fickuret uppfanns av den österrikiska ingenjören Josef Pallweber, som skapade sin jump-hour-mekanism redan 1883. I stället för en konventionell urtavla hade den en emaljtavla med två fönster genom vilka timmar och minuter visades på två roterande skivor. Under dessa fanns en vanlig roterande sekundvisarnål. Klockan kallas för jump-hour på grund av att de digitala tim- och minutvisarna på klockans minimalistiska urtavla hoppar momentant från en siffra till nästa när tid och minut ändras. 

1884 köpte sig den schweiziska urmakaren IWC rättigheterna till Pallweber-systemet, och började sälja fickuret Pallweber.

Legendarisk digitalklocka från 1800-talet blir armbandsur
Ett ursprungligt IWC Pallweber fickur från mitten av 1880-talet. Foto: IWC

Nu kommer klockan i ny tappning. IWC firar sin 150-årsdag i år, och en av de 27 modeller som ingår i dess specialkollektion är ett armbandsur med samma typ av digital urtavla. Klockan heter kort och gott IWC Tribute to Pallweber Edition 150 years.

Armbandsuret är 45 millimeter brett och har en boett i rött 18-karats guld, och har ett väldigt gammaldags utseende och känsla. Kronan är i 18 karats guld, och klockan är vattentät ned till 30 meters djup. Ett klockband i svart alligatorskinn från Santoni följer med klockan vid köp.

Legendarisk digitalklocka från 1800-talet blir armbandsur
Foto: IWC

Klockan visas på SIHH-mässan i Genéve i dag, tillsammans med IWC:s övriga jubileumsmodeller. Den kommer att tillverkas i en begränsad upplaga om 250 exemplar, och kostar 36 600 dollar, motsvarande knappt 300 000 kronor. 

Dela på Facebook
Tweeta