King i baren: Kräftskivan

King listar årets bästa snaps till kräftskivan. Till vår hjälp har vi Ola Carlson, barchef på Le Noceur som är en del av Restaurang Pontus! i Stockholm. Ola har under sina 13 år som bartender arbetat i sex olika länder, samlat på sig många spritflaskor och är helt klart en cocktailnörd. Drick lagom, men kom ihåg att den som inte helan tar, han inte heller halvan får.

Redaktionen  |  Publicerad 2014-08-14 13:00  |  Lästid: 2 minuter
King i baren: Kräftskivan
King i baren: Kräftskivan
Masumi Karakuchi Ki-ippon Junmai Ginjo nr 150. Pris: 90 kr.

1. Masumi Karakuchi Ki-ippon Junmai Ginjo (Sake)


Krydda till det med Sake, grymt gott till kräftor och helt klart ett oväntat alternativ på kräftskivan!

King i baren: Kräftskivan
Kung Fu Girl Riesling nr 2690. Pris: 119 kr.

2. Kung Fu Girl Riesling (Vitt vin, torrt, friskt och fruktigt)

Härlig Riesling från Washington State! Som handen i handsken till kräftorna och från en av vinvärldens coolaste producenter – Charles Smith!

King i baren: Kräftskivan
OP Anderson Extra Aquavit nr 86230. Pris: 251 kr.

3. OP Anderson Extra Aquavit (Aquavit)

Aquavit är ett måste till kräfskivan – OP:s Extra är till skillnad från vanlig O.P. lite rundare och har en fylligare smak. Detta beror på att den innehåller Oloroso Sherry och Maltwhiskey samtidigt som den är fatlagrad!

 

VISSTE DU ATT…

När man röstade om rusdrycksförbud 1922 användes kräftorna som en propaganda i en affisch för nej-sidan med den härliga sloganen: Nej! Kräftor kräva dessa drycker!

King i baren: Kräftskivan

Tidigare King i baren

Dela på Facebook
Tweeta