Här är jackan som består av 200 meter fläktremmar – och väger 12 kilo

Svenska modedesignern Bea Szenfeld och legendariske lastbilsbyggaren Svempa Bergendahl samarbetar för att hylla världens lastbilschaufförer. Kolla in bilderna här.
Duon presenterar nu en unik couture-jacka: The Griffin Jacket. Inspirationen till jackan kommer från den klassiska Scaniagripen och är tillverkad av totalt 200 meter fläktremmar från Scania. 800 bitar har noggrant skurits till formen av fjädrar och sedan sytts ihop. I kollektionen finns både dam- och herrplagg, och i kollektionen finns jacka, hoodie, t-short och en nyckelring.
Jackan väger hela 12 kilo och Scania vill hylla alla sina förare runt om i världen.

– Det är ett oväntat, men samtidigt självklart, samarbete. Många av mina projekt involverar just återvunna material, oftast papper och här arbetade vi med att skapa ett plagg av fläktremmar från Scania. Ett väldigt utmanande material att arbeta med, och samtidigt tankeväckande. Det drev oss att tänka om både kring hur man kan använda och återanvända material, säger Bea Szenfeld om jackan.

– För mig, som på olika sätt har designat och förädlat över 500 Scaniafordon innebar arbetet med The Griffin Jacket ett helt nytt arbetssätt med ett annat tempo än jag är van vid. Vi ville tillsammans skapa något som hyllar förarna och ger liv åt det som faktiskt är Scanias essens. Inget symboliserar Scania som gripen, den har vuxit till en ikonisk symbol med fantastisk igenkänning, säger Svempa Bergendahl i ett pressmeddelande.

Det exklusiva coutureplagget The Griffin Jacket kommer att säljas på Barneby’s onlineauktion, till förmån för den internationella organisationen ActionAid, som bland annat arbetar med att stötta de som drabbas av klimatförändringar. Auktionen av the Griffin Jacket påbörjas den 7 november och avslutas 22 november.