Tävla i jeans!

Trimma dina denimkunskaper och vinn ett presentkort på Blue Jeans Company för 2000 kr!

Redaktionen  |  Publicerad 2013-08-09 10:00  |  Lästid: 2 minuter
Tävla i jeans!
Tävla i jeans!

Oz (Ounce)

Oz är beteckningen för Ounce som indikerar vikt. 1 oz motsvarar ungefär 28,35 gram. När man säger att ett par jeans är gjorda i 16oz denim indikerar det vad tyget väger per kvadrat-yard. Många ”jeans-nördar” är purister – är ett par jeans gjorda i tidig 1900-talsstil ska de inte vara sydda i 16oz och uppåt. Men det är oftast inte vikten på tyget som är det viktiga. Det är känslan.

Normal tyngd, 9oz–13oz, behöver inte vara sämre än ett par 25oz. Det har att göra med hur man använder jeansen. Men desto högre ounce-tal, desto grövre denim.

Tävla i jeans!
När du viker upp ett par byxor ser du om de har en overlocksöm eller selvedge.

Selvedge (eller selvage)

”Selvedge” är kanten på tyget. När tyg vävs på skyttelvävstolar (shuttle looms) så skjuts en skyttel med väften (inlägget) mellan varp-trådarna och vid änden på tyget. Där skytteln vänder bildas ett stopp som skyddar tyget från att fransa sig (stadkant, selvage, selfedge osv).

När du viker upp ett par byxor ser du om de har en overlocksöm eller selvedge. Selvedge-kanten uppstår då placeringen av byxbenets mönster följer tygets stadkant. Det görs endast med tyg från 75 centimeters vävstolar då stadkanterna blir längre när tyget görs på dessa.

75 centimers-vävstolarna görs inte längre och därför anses selvedge exklusivt. Samtidigt kan dessa äldre vävstolar ge en annan struktur i tyget, en äldre känsla. Det finns dock tyger som vävs på gamla skyttelvävstolar men som ser ganska platta och tråkiga ut och tvärtom. Hur tygets struktur blir hänger även på en rad andra faktorer såsom trådspänning och tjocklek på tråden.

Shrink-to-fit

Shrink-to-fit antyder att tyget inte är förkrympt (sanforiserat, krympt genom ångbehandling när tyget ligger på rulle) vilket gör krympningen stor, ca 10 cm på längden och 5 cm i midjan (detta kan skilja mellan olika tyger). 

Tipset att gå in jeansen under ett år innan första tvätten kommer från att man genom ett långt nötande får fram mer kontrast i slitningarna då jeansen är ”torra” och stärkelsen sitter i. Vill man ha mer ”vintage-känsla” i slitningarna så är det användning och kontinuerligt tvättande som gäller.

Dela på Facebook
Tweeta