5 kashmirfavoriter från Soft Goats eleganta vårkollektion

Svenska kashmirexperterna Soft Goat har inspirerats av Franska Rivierans tidlösa elegans inför årets vårkollektion – vi på King har valt ut våra fem favoriter.

Alla har vi sett Mick och Bianca Jaggers lika dekadenta som sofistikerade bröllopsbilder från Saint-Tropez eller Brigitte Bardot elegant sittande i en Riva-båt med Côte d’Azur som fond eller fotografen Slim Aarons oräkneliga bilder från Cannes, Antibes, Nice och Saint-Jean-Cap-Ferrat. Det goda livet, de mytomspunna gästerna, de legendariska platserna och den tidlösa stilen på Franska Rivieran är lika inspirerande idag som den var för 100 år sedan.
Inför årets vår- och sommarkollektion har svenska Soft Goat drömt sig bort till Frankrikes blå kust och som alltid när det kommer till Soft Goat är plaggen tillverkade i 100 procent kashmir.
– Riviera Secrets hämtar inspiration från det romantiska och glamorösa livet runt Medelhavet. Ljumma vindar, värmande sol och en miljö vacker som en kuliss fick sätta tonen för årets SS21-kollektion. Jag tycker att resultatet känns väldigt inspirerande och spännande, säger Soft Goats vd och grundare Stephanie Bergström.
Vi på King har botaniserat i den avslappnade och stilfulla kollektionen och valt ut några favoritplagg.





Du hittar kollektionen på Softgoat.com eller i varumärkets flaggskeppsbutik på Humlegårdsgatan 14 i Stockholm.