5 favoriter från Jeanericas nya Hunter S. Thompson-inspirerade höstkollektion

Svenska premiumvarumärket Jeanerica är bäst i klassen på denim. Vi handplockar våra favoriter ur företagets senaste kollektion.

Rasmus Blom  |  Publicerad 2023-09-01 09:32  |  Lästid: 2 minuter

Inte en dag har passerat sedan denimvarumärket Jeanerica grundades 2018 utan att minst en redaktionsmedlem bär ett par Jeanerica-jeans. Att årets höstkollektion är inspirerad av Fear and Loathing in Las Vegas-författaren och gonzojournalistikens fader Hunter S. Thompson lär inte förändra den saken. Ett bättre spirit animal för en modekollektion får man leta efter – läs vår egen hyllning till honom här.

Jeanericas höstkampanj är fotograferad på en apelsingård i Ojai i Kalifornien.

Plaggen i Jeanericas nya höst- och vinterkollektion är som gjorda för en roadtrip på Highway 1 genom den amerikanska västkusten, där kampanjen även är fotograferad, med vintagetvättade jeans, cowboyskjortor och workwearjackor. Kvaliteten är genomgående hög och hållbar.

Vi hälsade på Jeanerica i deras showroom i Stockholm och utsåg våra höstfavoriter. Kollektionen är ute nu på jeanerica.com.

Mellanblå jeans med raka ben som funkar hur som helst, när som helst. CM002 Casual, 1 800 kr.
Westernskjorta i lätt, luftig och mjuk kvalitet. Orville Western Shirt, 2 800 kr.
Sandfärgad t-shirt i robust bomullsjersey. Marcel Classic Tee, 800 kr.
Vida svarta jeans med hög midja. GM007 Genua, 1 900 kr.
M65-inspirerad jacka i slitstark denim med stora fickor. Rui Denim Jacket, 3 800 kr.

Dela på Facebook
Tweeta
Uppdaterad 2023-09-01 09:40